2015 APRILIE ( 30 zile) ziua 13 ore, noaptea 11 ore
1 M Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărt. (Post)
2 J Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian şi Edesie (Post)
3 V Cuv. Nichita Mărt.; Sf. Mc. Elpidifor (Post)
4 S Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima şi Platon; Iosif, imnograful (Sâmbăta lui Lazăr - Pomenirea morţilor) (Dezlegare la ulei şi vin)
5 D Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod (Denia de Duminică seara) (Dezlegare la peşte)

(†) Duminica a VI-a din Post (a Floriilor - Stâlpărilor) ; Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18
6 L Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie, Patr. Constantinopolului; Cuv. Platonida (Denia de Luni seara) (Numai seara, pâine şi apă)
7 M Sf. Mc. Gheorghe Mărt., Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diac. (Denia de Marţi seara) (Numai seara, pâine şi apă)
8 M Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas (Sf. şi Marea Miercuri; Denia de Miercuri seara) (Numai seara, pâine şi apă)
9 J Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Sf. Mc. Vadim arhim. (Sf. şi Marea Joi - Pomenirea morţilor; Denia celor 12 Evanghelii) (Post)
10 V Sf. Mc. Terentie, Pompie, African şi Maxim; Sf. Mc. Dima (Sf. şi Marea Vineri - Scoaterea Sf. Aer; Denia Prohodului Domnului) (Zi aliturgica) (Post negru)
11 S †) Sf. Ier. Calinic de la Cernica; Sf. Sfinţit Mc. Antipa; Cuv. Trifina (Post negru)
12 D †) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Ier. Vasile Mărt.; Sf. Antuza (Vecernia Învierii)

(†) Duminica Sf. Învieri (Sf. Paşti); Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17
13 L (†) A doua zi de Paşti; Sf. Sfinţit Mc. Artemon
14 M (†) A treia zi de Paşti; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida; † Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului
15 M Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent (Harţi)
16 J Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina şi Hionia
17 V †) Izvorul Tămăduirii; Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei (Harţi)
18 S Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Cosma, Ep. Calcedonului
19 D Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie

Duminica a II-a după Paşti (a Sf. Ap. Toma) ; Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31; glas 1, voscr. 1
20 L †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Cuv. Teodor Trihina; Sf. Ap. Zaheu
21 M Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa; Sf. Mc. Filipia
22 M Sf. Teodor Sicheotul, Ep. Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanail (Dezlegare la peşte)
23 J †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă; Sf. Mc. Valerie
24 V †) Sf. Ier. Mărt.: Ilie Iorest şi Sava, Mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărt. din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin din Durostorum; Cuv. Elisabeta (Dezlegare la peşte)
25 S Sf. Ap. şi Ev. Marcu; †) Cuv. Vasile de la Poiana Mărului
26 D Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei; Sf. Glafira

Duminica a III-a după Paşti (a Mironosiţelor) ; Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8; glas 2, voscr. 3
27 L Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu şi Zinon
28 M Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dada
29 M Sf. 9 Mc. din Cizic; Cuv. Memnon Mărt. (Dezlegare la peşte)
30 J Sf. Ap. Iacob, fiul lui Zevedeu
News and events