Hirotonie intru diacon la Manastirea "Izvorul Tamaduirii", Melton

În Duminica a 4-a după Rusalii, Preasfintitul Părinte Mihail, Episcopul Ortodox Roman al Australiei și Noii Zeelande a slujit la Mănăstirea "Izvorul Tămăduirii"- resedinta episcopala din Melbourne, Australia.
În cadrul Sfintei Liturghii a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Dan Dumitru Gradinaru, pe seama parohiei "Sfânta Maria" din Wellington, Noua Zeelandă.


Dupa otpust, in predica zilei, a subliniat invataturile duhovnicesti pe care Mantuitorul Hristos le-a aratat lumii intregi, in textul evanghelic de astazi - Vindecarea slujitorului sutasului, randuit la Sfanta Liturghie. 
Cu acest prilej, a aratat celor prezenti, invatatura Bisericii noastre Ortodoxe referitoare la slujirea celor chemati in treapta de diacon, urand noului diacon slujire frumoasa, cu roade bogate, in smerenie si cu dragoste fata de Mantuitorul Hristos si fata de credinciosii Bisericii noastre.

Published in Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Australiei și Noii Zeelande, Monday, 18 July 2016

News and events