Hramul Parohiei "Sfantul Gheorghe" din Hamilton

Hristos a inviat!

Duminica 25 aprilie, prin mila Bunului Dumnezeu si cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Mihail, Episcopul romanilor ortodocsi din Australia si Noua Zeelanda, parohia "Sfantul Mare Mucenic Gheorghe, Purtatorul de Biruinta" din Hamilton si-a sarbatorit hramul.

Multumim Bunului Dumnezeu si Sfantului Gheorghe pentru aceasta zi binecuvantata, de prezenta si impreuna slujire la Sfintele Slujbe a trei preoti, parintele protopop Mircea Corpodean din Auckland si parintele Claudiu Coroaba din Wellington s-au alaturat parintelui paroh Ovidiu Motofelea, de prezenta si frumoasa cantare la Sfintele Slujbe a familiei parintelui Coroaba si a fratilor intru Hristos de la Auckland care s-au alaturat intr-un numar mare credinciosilor parohiei noastre si care au onorat asa cum se cuvine acest mare praznic.

La agapa crestina ce a urmat cuvintelor de invatatura adresate credinciosilor prezenti de catre preotii slujitori, au aceptat invitatia si au fost prezenti in milocul nostru Arhiepiscopul Anglican de Waikato, Excelenta Sa David Moxon alaturi de calugarii si preotii Franciscani prin a caror bunavointa si dragoste ne-a fost oferit locasul de rugaciune pentru parohia noastra.

Acest moment de bucurie a fost transmis tuturor crediciosilor din Auckland in cadrul emisiunii radio "Rostirea Ortodoxa" prin vocea PC Parinte protopop Mircea Mihai Corpodean:
"Moment de unitate si fratietate, cu prilejul hramului Parohiei Ortodoxe Romane "Sfantul Gheorghe" din Hamilton, s-a daruit nu numai slujitorilor Sfantului Altar (Pr Mircea Corpodean, Pr. Claudiu Coroaba si Pr. Ovidiu Motofelea) ci si credinciosilor parohiei noastre si ai Parohiei Sfantul Gheorghe din Hamilton ce au participat la acest eveniment cu inima buna, cu credinta si bucate alese, pregatite cu dragoste, pricepere si daruire, devenind astfel ofrande ale trairii intru Hristos."

Pr.Ovidiu Motofelea


Hramul Parohiei "Sfantul Mare Mucenic Gheorghe" Hamilton, Noua Zeelanda


Hramul Parohiei "Sfantul Mare Mucenic Gheorghe" Hamilton, Noua Zeelanda


Hramul Parohiei "Sfantul Mare Mucenic Gheorghe" Hamilton, Noua Zeelanda


Hramul Parohiei "Sfantul Mare Mucenic Gheorghe" Hamilton, Noua Zeelanda


Hramul Parohiei "Sfantul Mare Mucenic Gheorghe" Hamilton, Noua Zeelanda


Hramul Parohiei "Sfantul Mare Mucenic Gheorghe" Hamilton, Noua Zeelanda


Monday, 03 May 2010

News and events