Inundatii la parohia Sfantul Ignatie Teoforul din Noua Zeelanda

Noaptea de 30 spre 31 august 2021 va ramane in istoria Parohiei Ortodoxe Romane Sfantul Ignatie Teoforul din Auckland, Noua Zeelanda si in amintirea multor credinciosi ca o incercare ingaduita de bunul Dumnezeu sa vina peste noi

In acea noapte, incercarea s-a impletit cu adeverirea si aratarea milei lui Dumnezeu si a Proniei Sale, spre intarirea credintei, spre Slava Sa si spre mantuirea multora.

Apele involburate si torentii puternici produsi de un mare potop de apa, cu tunete, cu fulgere, cu grindina, in rafale de vant puternice si staruitoare, au cuprins o mare parte din zona de vest a orasului Auckland.

 

Cu putin timp dupa miezul noptii, nivelul raului si al paraiasului ce strabat proprietatea parohiei au atins cote ce depasesc estimarile si statisticile prevazute pentru aceasta zona, in conditii de inundatii, pentru 100 de ani.

 

Busteni, copaci smulsi din radacini, poduri dislocate, garduri si porti manate la vale, animale si pasari de prin curtile oamenilor, toate invaluite in valuri de ape si noroi, au strabatut distante mari, lasand in urma prapad, oameni disperati, case inundate si distruse...

 

Acestea ar fi, in cateva cuvinte, secvente desprinse parca dintr-o noapte de groaza, ce a lasat in urma intristare si teama.

Cand apele s-au retras si am putut strabate, prin torenti mai domoli, drumul pana la capela parohiei noastre, odata cu incercarea s-a aratat si mila lui Dumnezeu: intr-o apa de peste 70 cm ce cuprinsese toata capela, Sfanta Masa, masuta cu sfintele moste ale Sfantului Mucenic Ignatie Atonitul si subredul tetrapod cu icoana relicvar a Sfantului Ignatie Teoforul (ocrotitorul parohiei noastre), AU RAMAS NEATINSE SI NESTRAMUTATE DIN LOCUL LOR.

Totul in jur era izbit si rasturnat, imbibat de apa si noroi, ca intr-o rabufnire de manie a unei maini nevazute. DAR CELE SFINTE AU RAMAS ASA CUM AU FOST.

 

Alegand partea cea buna ce nu se va lua de la noi (precum Maria ce statea la picioarele Mantuitorului nostru Iisus Hristos), azi suntem chemati sa impletim exemplul Martei si al Mariei, silindu-ne si ingrijindu-ne nu "de multe", ci "pentru multi", facand sa renasca, in chip bland si frumos, rodul iubirii incoltit din samanta credintei, inundata de apele si noroiul acestui potop.

 

Ajutorul fiecaruia este binevenit si primit de Cel ce a facut sa straluceasca in noaptea incercarii, lumina proniei Sale, peste noi, peste toti.

 

Pr. Mircea Mihai Corpodean

 

Date bancare:

Titular cont: St Ignatius Romanian Christian Orthodox Parish of Auckland

Banca: ASB Bank

Cont: 12-3072-0781807-000

Published in Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Australiei și Noii Zeelande, Wednesday, 01 September 2021

News and events