Preafericitul Părinte Daniel aniversează un an de slujire în demnitatea de Patriarh

Preafericitul Patriarh DanielMesajul Preasfinţitului Părinte Mihail Filimon, Episcopul Australiei si Noii Zeelande, cu prilejul împlinirii unui an de la întronizarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României:

Preafericirii Sale
Preafericitului Parinte DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

Preafericite Parinte Patriarh,

Cu multa bucurie ne indreptam gandul si rugaciunile inaintea lui Dumnezeu, pentru a inalta imn de preaslavire si de multumire acum cand Biserica Ortodoxa Romana sarbatoreste un an de patriarhat a Preafericirii Voastre.

Calauzita de Duhul Sfant, Biserica noastra V-a ales ca Intaistatator, cunoscand bogata experienta in chivernisirea treburilor bisericesti, dragostea pentru randuiala Bisericii, pentru pastrarea si impodobirea institutiilor bisericesti asa cum au fost ele binecuvantate de catre Sfintii Parinti. Cunoscand inca sufletul plin de nadejde si bucurie, pregatirea teologica si grija jertfelnica pe care le-ati pus in slujirea poporului roman dreptcredincios, multumim Preasfintei Treimi pentru darul pe care l-a dat Bisericii noastre stramosesti in persoana Preafericirii Voastre.

Romanii de acasa cat si cei din diaspora traiesc bucuria darului primit deoarece in deplina cunoastere a problemelor bisericesti si sociale, impliniti o lucrare sfanta in via Domnului. Intelegand necesitatile si realitatile comunitatilor romanesti, in timpul primului an de slujire patriarhala, ati randuit cu ajutorul Sfantului Sinod si Biserica romaneasca din afara granitelor tarii. Astfel romanii din Australia si Noua Zeelanda beneficiind de grija deosebita si de parinteasca purtare de grija, au primit cel mai mare dar din partea Preafericirii Voastre pentru ca in scurt timp a fost infiintata Episcopia Australiei si Noii Zeelande, ingrijindu-Va ca aceasta noua episcopie sa primeasca episcopul ei canonic.

Pentru toate acestea, in numele meu, al clerului si credinciosilor Episcopiei Ortodoxe Romane a Australiei si Noii Zeelande, Va transmit Preafericirea Voastra urari de sanatate, bucurie intru slujire si rod bogat ca sa dati stralucire Bisericii Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Intru multi si rodnici ani Preafericite Parinte Patriarh.

Cu fiasca dragoste Va sarutam dreapta

†Mihail

Episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Australiei si Noii Zeelande

Published in Biroul de presa al Episcopiei Ortodoxe Romane a Australiei si Noii Zeelande, Monday, 29 September 2008

News and events