Programul Duminical al Parohiei "Sfantul Apostol Toma" din Dandenong

Iubiti credinciosi,


Parohia noastra "Sfantul Apostol Toma" Dandenong, cheama toti credinciosii sai, atat parinti, bunici, cat si tineri si copii, la o mai buna cunoastere a credintei noastre crestin ortodoxe, prin desfasurarea de cateheze si indrumari duhovnicesti cat si a altor programe pe care le initiem.

Astfel, in fiecare Duminica din luna, dupa Sfanta Liturghie, incepand cu orele 13.00
(ora 1.00 PM) va asteptam cu toata dragostea, dupa cum urmeaza:


Duminica intai - Cateheza/Indrumari Duhovnicesti - program initiat pentru toti credinciosii.


Duminica a doua si a patra - Ora de religie - program initiat pentru copii (incepand de la varsta de 10 ani) si tineri, cuprinzand indrumari intru cunoasterea Sfintei Scripturi si a cantarilor Sfintei Liturghii si a altor cantari bisericesti, cat si colinde in vederea intampinarii Sfantului Craciun.


Duminica a treia - Cantarile Sfintei Liturghii si alte cantari bisericesti, program initiat pentru toti credinciosii nostri care au fost daruiti si cu putina voce si ureche muzicala si doritori de a canta Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie si a fi parte vie si activa a cultului nostru crestin ortodox.


Biblioteca de Carte Romaneasca

Dorim foarte mult, infiintarea unei biblioteci de carte romaneasca apartinand bisericii si parohiei noastre.
Pentru aceasta, rugam frumos, sa incepem cu colectarea de carti romanesti cu continut istoric, poezie si literatura, carti duhovnicesti, iar aceia dintre dumneavoastra care pot dona bisericii noastre asemenea carti, sunt rugati sa o faca, pentru a avea in viitor o frumoasa biblioteca de carte romaneasca spre folosul nostru al tuturor. Cartile pot fi aduse in fiecare duminica si asezate in spatiul special amenajat pentru colectionarea lor, la intrarea Capelei Colegiului Nazareth.


Va multumim,

Parintele Marian


 

Published in biroul de presa al Episcopiei Ortodoxe Romane a Australiei si Noii Zeelande, Sunday, 06 September 2009

News and events