Hramul Parohiei "Sfantul Ignatie Teoforul" din Auckland, Noua Zeelanda

Duminica, pe data de 20 decembrie, parohia "Sfantul Ignatie Teoforul" din Auckland si-a sarbatorit hramul. Cu acest prilej Preacucernicul parinte paroh Mircea Corpodean a adresat enoriasilor un cuvant de multumire:

"Doamne ajuta!

Iubiti si cucernici credinciosi,


Multumim si pe aceasta cale, Bunului Dumnezeu, pentru praznuirea plina de pace si bucurie sufleteasca ce ne-a fost daruita, duminica 20 decembrie, cu prilejul sarbatoririi Hramului Parohiei noastre: "Sfantul Sfintit Mucenic Ignatie Teoforul".


In mod deosebit, ne exprimam regretul de a nu fi avut in mijlocul nostru pe Preasfintitul Parintele nostru Mihail Filimon, Episcop al Australiei si Noii Zeelande, multumind, totodata, pentru mesajul transmis de Preasfintia Sa si binecuvantarea arhiereasca daruita.


Prezenta si impreuna-slujire, la Sfantul Altar, cu aceasta ocazie, a trei preoti: parintele Claudiu Coroaba din Wellington si parintele Ovidiu Motofelea din Hamilton, care mi s-au alaturat in slujire, sunt semnul binecuvantarii daruite de Bunul Dumnezeu parohiei noastre, de ziua praznuirii Hramului.


Multumim parintelui Consilier Eparhial Emanuel Crainic din Christchurch pentru urarile de bine si doririle de spor duhovnicesc adresate cu ocazia Hramului parohiei noastre, Preacucernicia Sa fiind cuprins de indatoririle si slujirea pastoral-misionara in care este amplu implicat, in mod deosebit, in aceasta perioada din an.


Nu in ultimul rand, as dori sa adresez cuvant de multumire fratilor nostri, credinciosi ai parohiei noastre, pentru toata implicarea si daruirea fratiilor lor, ce au facut posibila aceasta deosebita praznuire la biserica noastra.

Multumim pentru frumoasele colinde intrepretate de grupul de copii de la Scoala Romaneasca, condus de d-na Mihaela Enache si colaboratoarele dansei; multumim lui Mos Craciun pentru darurile impartite copiilor si seniorilor parohiei noastre; multumim pentru donatiile facute parohiei noastre cu aceasta ocazie si cu ajutorul carora s-au putut organiza toate cele de trebuinta acestei sarbatoriri deosebite: cadourile pentru copii, bucatele alese si cu drag pregatite, curatenia si buna randuiala din biserica si toate cele trebuincioase Slujbei de Multumire oficiata dupa Sfanta Liturghie ...


Multumim Bunului Dumnezeu pentru toate cele revarsate asupra noastra cu acest binecuvantat prilej!


In cele ce vor urma, vom continua programul slujbelor la Sfanta Biserica dupa cum urmeaza:


24 decembrie, joi: - ora 18:30 SLUJBA DIN AJUNUL CRACIUNULUI

25 decembrie, vineri: - ora 10:00 SFANTA LITURGHIE DIN ZIUA DE CRACIUN

26 decembrie, sambata: -ora 10:00 SFANTA LITURGHIE: A II-a ZI DE CRACIUN

27 decembrie, duminica: - ora 09:00 Slujba Utreniei

                                       - ora 10:00 Sfanta Liturghie


Programul slujbelor pentru luna Ianuarie 2010 se va desfasura dupa Calendarul Sfintelor Slujbe pe luna Ianuarie ce v-a fost trimis in aceasta luna, in data de 15.

Ne vom stradui, dupa programul si planificarea intocmita cu sprijinul dumneavoastra, sa ajungem la casele fiecaruia dintre dumneavoastra, pentru a le sfinti, cu prilejul Bobotezei.


Dumnezeu sa va aiba in paza si sa va binecuvinteze, rasplatindu-va toata jertfa si ajutorul de care ne invredniciti mereu!

Doamne ajuta!"

P.C.Pr.Mircea Corpodean impreuna cu P.C.Pr.Claudiu Coroaba si P.C.Pr.Ovidiu Motofelea la Hramul Parohiei "Sfantul Ignatie Teoforul"Published in Biroul de presa al Episcopiei Ortodoxe Romane din Australia si Noua Zeelanda, Wednesday, 23 December 2009

News and events