Vizita pastoral-misionară a Preasfinţitului Părinte Mihail la Parohia "Sfanta Maria" din Wellington cu ocazia Hramului

După vizita pastoral-misionară de la Auckland şi Hamilton,Preasfinţitul Părinte Mihail Filimon, Episcopul Australiei şi Noii Zeelande a ajuns marţi 10 august la Parohia Sfânta Maria din Wellington.

Astfel,miercuri 11 august începând cu ora 18:00 Preasfinţia Sa a oficiat Acatistul Maicii Domnului,împreună cu preotul paroh Claudiu Coroabă. A urmat apoi o prelegere intitulată: Crezul Ortodox - baza vieţii creştine în familie şi în Biserică.

Vineri seara începând cu ora 18:00, Preasfinţia Sa a oficiat Taina Sfântului Maslu cu rugăciunile de dezlegare, alături de preotul paroh Claudiu Coroabă. În încheierea acestei seri Preasfinţia Sa a susţinut o prelegere cu tema: Autocefalia Bisericii Ortodoxe Române, istorie şi lucrare duhovnicească responsabilă.

Sâmbătă seara de la ora 18:00, Preasfinţia Sa a oficiat Vecernia Mare cu Litia.Alături de Presfinţia Sa au slujit Preotul Mircea Corpodean de la Parohia "Sfântul Ignatie Teoforul" din Auckland şi preotul paroh Claudiu Coroabă. După Vecernie Preasfinţia Sa le-a vorbit credincioşilor despre importanta sărbătorii Adormirii Maicii Domnului.

Duminica 15 august,cu prilejul hramului bisericii noastre, Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta Liturghie alături de părintele protopop pentru Noua Zeelandă, Pr.Mircea Corpodean, de la Parohia Sf.Ignatie Teoforul din Auckland, preotul Stanley de la biserica Antiohiană din Wellington şi părintele paroh Claudiu Coroabă.

La slujbă au participat credincioşi români de la parohiile din Auckland şi Wellington dar şi credincioşi de la biserica sârbă şi greacă din Wellington.După Sfânta Liturghie Preasfinţia Sa, împreună cu preoţii coslujitori, a săvârşit parastasul pentru ctitorii bisericii şi pentru toţi românii decedaţi din Noua Zeelandă.

Sărbătoarea s-a încheiat cu agapa frăţească la Centru Pastoral - Misionar al parohiei noastre "Preot Gheorghe Speranţa".

Preasfinţitul Părinte Mihail va pleca din parohia noastră miercuri 18 august şi se va îndrepta către Christchurch unde se va înâlni cu credincioşii din Insula de Sud.


Întru mulţi ani Preasfinţia Voastră!


Preot Antonie-Claudiu Coroabă

Parohia Sfânta Maria Wellington


PS.Mihail savarsind Sfanta Liturghie la biserica "Sfanta Maria" din Wellington, Noua Zeelanda, cu ocazia Hramului


PS.Mihail savarsind Sfanta Liturghie la biserica "Sfanta Maria" din Wellington, Noua Zeelanda, cu ocazia Hramului


PS.Mihail savarsind Sfanta Liturghie la biserica "Sfanta Maria" din Wellington, Noua Zeelanda, cu ocazia Hramului


PS.Mihail savarsind Sfanta Liturghie la biserica "Sfanta Maria" din Wellington, Noua Zeelanda, cu ocazia Hramului


PS.Mihail savarsind Sfanta Liturghie la biserica "Sfanta Maria" din Wellington, Noua Zeelanda, cu ocazia Hramului


PS.Mihail cu enoriasii de la biserica "Sfanta Maria" din Wellington, Noua Zeelanda, cu ocazia Hramului

Published in Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Australiei și Noii Zeelande, Tuesday, 17 August 2010

News and events