Invitație la Adunarea Generală și la Hramul Parohiei "Sfântul Ignatie Teoforul" - Auckland, Noua Zeelanda

Dragi crestini,

Va atasam acestui e-mail forma oficiala a Scrisorii de convocare pentru Adunarea Generala Anuala a Parohiei noastre, rugandu-va a ne bucura cu prezenta dumneavoastra, cu implicarea si daruirea, prin gand, cuget, dorinta si ruga, spre a urma in calea lui Hristos, noi, cei ce impreuna formam "Trupul Tainic al Matuitorului", "Mireasa lui Hristos", Biserica cea Una, Vie, Adevarata si Vesnica.


Prezenta si implicarea dumneavoastra, a fiecaruia dintre noi, este de mult pret si ea in veac va ramane, intru pomenirea celor ce, si dupa trecerea noastra, se vor mantui, prin daruirea si implicarea jertfelnica de azi, a fiecaruia dintre noi.


Dupa incheierea Sedintei Adunarii Generale a Parohiei, vom praznui, in curtea bisericii noastre:

ZI DE MARE PRAZNIC SI MULT FOLOS SUFLETESC: HRAMUL PAROHIEI NOASTRE, SFANTUL IGNATIE TEOFORUL.
Bucuria sufleteasca, nascuta din rugaciune si dragoste frateasca, impletita cu recunostinta pentru feluritele daruri ale roadelor si bucatelor, toate sub semnul binecuvantarii, vor incununa o ZI DEOSEBIT DE IMPORTANTA pentru parohia si biserica noastra, pentru fiecare dintre noi.

Biserica este a noastra si Credinta cea Dreapta este Credinta Noastra, dupa cat de mult noi insine suntem frati ai Credintei, dupa cat de mult ne daruim noi Bisericii noastre.

In Biserica sunt Dreptii si Sfintii veacurilor trecute, sunt cei dragi ai nostri ce odihnesc, cu pace senina, in Cereasca Imparatie, sunt toti cei de care ne este dor, de peste mari si tari, precum si cei de aproape si cei ce vor mai fi, pana la incheierea veacurilor acestei lumi.

"Căci cine va voi să-şi scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine şi pentru Evanghelie, acela îl va scăpa.

Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinţii îngeri." (Marcu 8: 35-38)

Ce ar putea sa stea intre mine si Biserica mea, Biserica stramosilor mei, Biserica lui Hristos? Sau cat de grozav duh de nepasare si indiferenta ar trebui sa ma stapaneasca pentru a ma tine deoparte de Praznicul cel adevarat?


Cu multa pretuire

Pr. Mircea Corpodean

Invitația oficială în format PDF
aici.

Published in Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Australiei și Noii Zeelande, Wednesday, 17 November 2010

News and events